cs   en   

+420 777 299 906 info@s2studio.cz

S2 STUDIO logo
Share your desires,
we will find the way and guide you through...

Spotřebitel má od 1. února novou možnost, jak řešit spory ohledně nákupů v e-shopu mimosoudní cestou. Pro vlastníky internetových obchodů to znamená upravit obchodní podmínky. O čem je třeba informovat? V jakém termínu?


Od 1.2.2016 vešla v plastnost novela zákona o ochraně spotřebitele. Největši novinkou je přijetí nástroje, který by měl pomoci zákazníkovi ve vymáhání práv. A to za menší náklady a mimosoudní cestou. Co z toho vyplývá pro provozovatele e-shopu?

Institut mimousoudního řešení spotřebitelských úvěrů nabízí novou cestu řešení sporů

Pokud mezi podnikatelem a spotřebitelem vznikne spor kvůli kupní smlouvě nebo smlouvě o poskytování služeb, nemusí se už zákazník obracet na soud, pokud problém sám nedokázal vyřešit. Novela totiž přináší další způsob, který se skrývá pod názvem “Institut mimousoudního řešení spotřebitelských úvěrů”. Povinností každého e-shopu je o této novince informovat na svých stránkách v obchodních podmínkách. Kdo na tyto spory nahlíží a jak řešení probíhá?

V případě sporu tedy spotřebitel podá návrh k Institutu mimosoudního řešení spotřebitelských úvěrů, kterým se bude zaobírat Česká obchodní inspekce (ČOI). Kromě podání návrhu musí zákazník dále doložit, že se mu s provozovatelem e-shopu nepodařilo vyřešit problém napřímo. A to ve lhůtě 1 roku, jinak ČOI návrh odmítne.

Podnikatel se k problému musí vyjádřit, jinak dostane pokutu až 1 milion korun

Po podání a doložení návrhu se musí podnikatel do 15 dnů vyjádřit a plně spolupracovat s ČOI. Pokud se tak nestane, hrozí mu pokuta až 1 milion korun. ČOI má nadále povinnost o novém způsobu řešení spotřebitelských problémů informovat na svých webových stránkách a umožnit lidem podávat návrhy online.

Na vyřešení problému připadá lhůta 90 dnů (plus dalších max. 90 dnů při problematickém případu). ČOI v tomto případě nefunguje jako soud, nevydává rozhodnutí, ale dohlíží na to, aby se obě strany dohodly. Může vydávat stanoviska, ale nefunguje jako rozhodčí.

Pro spotřebitele je velice důležité, že stání u ČOI není zpoplatněné. Případně vzniklé náklady si platí každá strana sama.

Pro provozovatele e-shopu je nejdůležitější fakt, že do 1. května 2016 musí upravit obchodní podmínky a o novém způsobu sporů informovat na svém webu.

Důležitá fakta:

  • Podání návrhu spotřebitelem k ČOI v případě sporu s podnikatelem/provozovatelem e-shopu, a to i online
  • Doložení snahy vyřešit spor přímo do 1 roku od podání návrhu k ČOI
  • Podnikatel má povinnost vyjádřit se do 15 dnů od podání návrhu
  • Pokud se nevyjádří, hrozí mu pokuta až 1 milion Kč
  • Řešení problému do 90 dnů od podání návrhu
  • Náklady nulové, pouze každá strana své osobní
  • Podnikatel musí informovat na webu od 1.4.2016
  • Informace o novele zahrne do obchodních podmínek na web

S2 STUDIO s.r.o.  je webové studio Českých Budějovic s více než 12 letou tradicíNavrhujeme, vytváříme a spravujeme www stránkye-shopyredakční systémyintranetové systémy, poskytujeme kompletní grafické práceinternetový marketing a SEO optimalizace. Navrhneme pro vás kompletní internetové strategie, aby vaše podnikání na internetu fungovalo dle vašich představ. Specializujeme se především na individuální realizace na míru. Zajistíme také kompletní tiskové služby a výrobu reklamy.

Naši kancelář naleznete na adrese Kněžská 26 (vstup z ulice Hradební), České Budějovice. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat a domluvit si osobní schůzkuStabilní zázemí, férový přístup, silně proklientská péče a mnohaleté zkušenosti, to je S2 STUDIO s.r.o., webové studio z  Českých Budějovic.

Fotografie „strange change“ od „Robert Couse-Baker“ licenována pod CC BY 2.0.

 

back